Ugarković, Tina.
(2018).
Rumunjski i mađarski jezik.
Diploma Thesis. Filozofski fakultet u Zagrebu, Department of Roman Languages and Literature.
[mentor Varga, Dražen].
Abstract
U ovom radu smo htjeli prikazati razliku između mađarskog i rumunjskog jezika sa stajališta fonologije, morfologije i sintakse, s naglaskom na vremenske rečenice. S obzirom da ova dva tipološki različita jezika pripadaju i različitim jezičnim porodicama, nije iznenađujuće što su razlike među njima brojne. Prije svega, mađarska se abeceda sastoji od 40, a rumunjska od 31 slova. Također, broj mađarskih samoglasnika (14) dvostruko je veći od rumunjskog. Treba spomenuti i da mađarski posjeduje vokalnu harmoniju, tj. samoglasnici u sufiksima mijenjaju se ovisno o samoglasniku u korijenu.
U trećem poglavlju smo prikazali morfološke karakteristike ovih jezika te smo napravili komparaciju padeža. Ono u čemu se mađarski razlikuje od ostalih europskih jezika, uključujući i rumunjski, jest činjenica da nema gramatičkog roda. Druga neobična značajka mađarskog jezika jest iznimno velik broj padeža oko čijeg točnog broja se lingvisti ni danas ne mogu složiti. Također, u mađarskom je jeziku temporalnost jednostavnije izražena nego u rumunjskom. U četvrtom poglavlju smo se bavili sintaksom mađarskog i rumunjskog jezika, te smo naveli vrste i dijelove rečenica u oba jezika.
U zadnjem smo poglavlju napravili morfo-sintaktičku analizu istih vremenskih rečenica iz mađarskog i rumunjskog prijevoda Biblije. Na temelju analize došli smo do slijedećih zaključaka. Mađarski i rumunjski jezik koriste različite oblike glagola za isto vrijeme radnje. U slučajevima kada rumunjski jezik koristi perfekt za glagolski predikat, mađarski pak koristi gerundiv. Također, primjetili smo da, u slučaju mađarskog, subjekt u rečenici najčešće nije spomenut. Očigledna je i razlika u redoslijedu glavnih dijelova rečenici. U madarskom je jeziku taj redoslijed sljedeći: subjekt+predikat+objekt dok je rumunjskom slobodniji.
Actions (login required)
|
View Item |