Knjižnica Filozofskog fakulteta
Sveučilišta u Zagrebu
Faculty of Humanities and Social Sciences Institutional Repository

Slatko lice pobune : ženstvene i konzumerističke subverzivne prakse japanskih subkultura kao izraz otpora tradiciji i patrijahatu

Downloads

Downloads per month over past year

Križanić, Martina. (2012). Slatko lice pobune : ženstvene i konzumerističke subverzivne prakse japanskih subkultura kao izraz otpora tradiciji i patrijahatu. Diploma Thesis. Filozofski fakultet u Zagrebu, Department of Sociology. [mentor Mesić, Milan].

[img] PDF (Croatian) - Accepted Version - Registered users only
Download (1MB) | Request a copy

Abstract

Konflikt roditeljske kulture i novih generacija u Japanu označava sukob patrijarhalne tradicije i kolektivizma i modernih struja individualizma i liberalizma. Mladenačka inicijativa u formi subkultura posredstvom kapitalizma i konzumerizma unosi vlastite ideološke vrijednosti u masovnu kulturu procesom njihovog oprirodnjavanja, radi čega postaju prihvatljivi unutar vladajuće ideologije. U tome je toliko uspješna da su se granice pop kulture, subkulture i visoke umjetnosti u modernom Japanu gotovo izgubile. Japanske subkulture se ne protive kapitalizmu i konzumerizmu kao što to čine zapadne, već se njima aktivno služe jer su oprečni tradicionalnim konformističkim vrijednostima. U takvom njihovom djelovanju je nastala snažna alternativna modna industrija kao unikatna, kreativna i „štedljiva modna kultura“. Bricolage (mukoseki) japanske ulične mode subverzijom nacionalnih i tradicijskih simbola u procesu glokalizacije suprotstavlja se tradicionalizmu, nacionalizmu i globalizmu. Pritom stvara transtekstualne, originalne i prepoznatljive japanske subkulturne stilove. Za Japan je karakteristično da je mladenački subkulturni otpor ženskog karaktera, djevojke su predvodnice subkultura i svoje djelovanje iskazuju putem djevojačke kulture (onna no ko bunka) koja je utemeljena na shōjo i kawaii fenomenima, izrazima ekstremne ženstvenosti i deklarativnog odbijanja odrastanja. Djevojačku inicijativu prihvaćaju i slijede mladići, preuzimajući obilježja ženskog identiteta u svrhu otpora. Ženska kultura tako sa svojom zaigranom, romantičnom, šarenom i slatkom naravi postaje simbol otpora rigidnom, muškom uređenju svijeta standardizacije, reda, kontrole, racionalnosti i ozbiljnosti.

Item Type: Diploma Thesis
Uncontrolled Keywords: japanske subkulture, shōjo, kawaii, subverzivni konzumerizam, djevojačka kultura
Subjects: Sociology
Departments: Department of Sociology
Supervisor: Mesić, Milan
Date Deposited: 04 Sep 2012 15:33
Last Modified: 09 Jul 2014 23:20
URI: http://darhiv.ffzg.unizg.hr/id/eprint/1801

Actions (login required)

View Item View Item