Knjižnica Filozofskog fakulteta
Sveučilišta u Zagrebu
Faculty of Humanities and Social Sciences Institutional Repository

Obnovljiva energija u mom dvorištu: motivi i iskustva korisnika subvencija za korištenje obnovljivih izvora energije

Downloads

Downloads per month over past year

Savić, Marija. (2013). Obnovljiva energija u mom dvorištu: motivi i iskustva korisnika subvencija za korištenje obnovljivih izvora energije . Diploma Thesis. Filozofski fakultet u Zagrebu, Department of Sociology. [mentor Kufrin, Krešimir].

[img]
Preview
PDF (Croatian)
Download (478kB) | Preview

Abstract

Energetsku potrošnju u Hrvatskoj karakterizira činjenica kako se 40 % ukupne potrošnje električne energije vrši u kućanstvima, od čega preko 80 % ukupne potrošnje energije troši na grijanje objekata i potrošne tople vode. Proizvodnja električne energije se oslanja na klasična goriva, a s izuzetkom hidroenergije, korištenje obnovljvih izvora energije je zanemarivo. Upravo takova struktura potrošnje, uz sve veći uvoz električne energije, nameću potrebu za poticanjem većeg korištenja obnovljvih izvora energije. Ovaj rad donosi prikaz tehnologija korištenja obnovljivih izvora energije za komercijalnu proizvodnju električne energije i korištenje u kućanstvima. Ukratko je prikazan zakonodavni okvir Europske Unije i Hrvatske te su detaljnije opisane energetske agencije koje pomažu pri provođenju energetske politike i subvencioniranju korištenja obnovljivih izvora energije u kućanstvima. Republika Hrvatska načelno podržava racionalno gospodarenje energijom i korištenje obnovljvih izvora energije, no nedostaje aktivnih financijskih i drugih mjera koje bi omogućile ostvarivanje zacrtanih energetskih planova. U ovom radu analizirani su motivi i iskustva korisnika subvencija za korištenje solarnih kolektora za zagrijavanje potrošne vode i grijanje danih pomoću natječaja koje je organizirala Regionalna energetska agencija sjeverozapadne Hrvatske. Korištene metode istraživanja su polustrukturirani intervju s mogućnošću opsežnih odgovora na 21 ispitaniku s područja krapinsko-zagorske, karlovačke i zagrebačke županije; te intervju s djelatnikom Regionalne agencije sjeverozapadne Hrvatske. Ispitanici su zadovoljni ugrađenim solarnim kolektorima i oni su ispunili njihova očekivanja te donijeli značajne energetske uštede. Energetski odgovorno ponašanje rezultat je njihovih osobnih aspiracija, stavova i preferencija i ne nadovezuje se na opće oblike energetski odgovornog ponašanja javnosti (domaćinstava i industrijskih potrošača). Osim toga, ispitanici su uglavnom bili zadovoljni procedurom natječaja, izvođačima radova, a uvjete postavljene natječajem smatrali su opravdanim. Većina ne koristi dodatne sustave korištenja OIE, no značajan dio se zanima za fotonaponske ćelije za proizvodnju električne energije. Energija biomase nije prepoznata kao OIE. Glavna prepreka većem korištenju OIE, prema mišljenju ispitanika je trenutna visoka cijena sustava te neznanje i neinformiranost opće javnosti. Veći udio korištenja OIE nije moguće postići bez nekog oblika državnih subvencija pa su nužni različiti oblici subvencija korištenja OIE i odgovornog energetskog ponašanja u kućanstvima i većim proizvođačima na nacionalnoj razini.

Item Type: Diploma Thesis
Uncontrolled Keywords: socijalno-ekološka kriza, obnovljivi izvori energije, državne subvencije, solarna energija, proekološka orijentacija, energetski racionalno i odgovorno ponašanje
Subjects: Sociology
Departments: Department of Sociology
Supervisor: Kufrin, Krešimir
Date Deposited: 10 Jun 2013 12:32
Last Modified: 09 Jul 2014 14:04
URI: http://darhiv.ffzg.unizg.hr/id/eprint/2138

Actions (login required)

View Item View Item