Pavić, Inja.
(2018).
Knjižnice kao treći prostor.
Diploma Thesis. Filozofski fakultet u Zagrebu, Department of Information Science.
[mentor Špiranec, Sonja].
Abstract
Koncept trećeg prostora, onako kako ga određuje sociolog Ray Oldenburg u svojoj knjizi The Great Good Place1 predstavljen je u sljedećem poglavlju rada. Iako autor u navedenom djelu nigdje ne spominje knjižnice kao moguća treća mjesta, ono je polazište svih radova koji tematiziraju koncept trećeg prostora u knjižničarstvu. Oldenburg pod trećim prostorom podrazumijeva mjesta gdje se odvija neformalan i izuzetno važan dio života ljudi, u potpuno različitom okružju od doma ili posla/škole.
Poglavlje Treći prostor u knjižničarstvu nastoji na nekoliko konkretnih povijesnih primjera pokazati da, iako se u knjižničarstvu koncept smatra suvremenom temom, on ima povijesnu utemeljenost što olakšava njegovo cjelovito sagledavanje.
Poglavlje Knjižnični prostori za 21. stoljeće osvrće se na hibridno okruženje u kojem egzistiraju današnje knjižnice, a što je omogućeno pojavom digitalne tehnologije. Nove okolnosti redefiniraju knjižnični prostor, korisnikove potrebe i želje stavljaju u središte pozornosti što neizostavno zahtijeva i revitalizaciju knjižničnog interijera.
Knjižnica 21. stoljeća zahtijeva i adekvatno obrazovanog knjižničara, stoga je sljedeće poglavlje posvećeno kompetencijama i osobinama koje bi svaki informacijski stručnjak našeg stoljeća trebao posjedovati.
Kraj rada donosi osvrt na ulogu Gradske knjižnice "Ivan Goran Kovačić" kao kulturnog, društvenog i informacijskog središta lokalne zajednice.
Actions (login required)
|
View Item |