Niseteo, Iva.
(2018).
Rumunjski jezik u odnosu na druge jezike balkanskog poluotoka.
Diploma Thesis. Filozofski fakultet u Zagrebu, Department of Roman Languages and Literature.
[mentor Varga, Dražen].
Abstract
Rumunjski jezik pripada romanskoj skupini jezika, no istovremeno ima i neke zajedničke karakteristike s drugim jezicima balkanskog poluotoka, što ga čini članom balkanskog jezičnog saveza.
Značajke koje rumunjski ima u zajedništvu s drugim balkanskim jezicima (grčki, albanski, bugarski i srpski) oduvijek su bili predmet interesa za lingviste. Važno je naglasiti da ti jezici nisu genetski povezani; rumunjski je romanski jezik geografski izoliran od ostalih jezika, a
grčki i albanski neovisne su grane u velikoj indoeuropskoj obitelji. Rumunjski, grčki, albanski, bugarski i srpski dijele morfosintaktičke i leksičke značajke i imaju konkordancije na frazeološkoj i semantičkoj razini, koje su uvjetovane kulturnom i zemljopisnom blizinom, gospodarskim vezama među narodima, čestim graničnim pomacima na Balkanu, zajedničkom transhumanizmu i promjenama stanovništva. Tako su lingvisti dopustili da se ti jezici objedine u „balkanski jezični savez“.
U ovom radu želimo detaljnije objasniti značajke balkanskog jezičnog saveza, usredotočiti se na rumunjski jezik unutar te jezične zajednice te kroz rad na zadanom korpusu želimo pokazati zajedničke elemente u fonološkom i morfosintaktičkom smislu.
Actions (login required)
|
View Item |