Knjižnica Filozofskog fakulteta
Sveučilišta u Zagrebu
Faculty of Humanities and Social Sciences Institutional Repository

Metakognitivne sposobnosti kao pokazatelj samostalnog učenja kod studenata španjolskog jezika

Downloads

Downloads per month over past year

Fišer, Marija. (2015). Metakognitivne sposobnosti kao pokazatelj samostalnog učenja kod studenata španjolskog jezika. Diploma Thesis. Filozofski fakultet u Zagrebu, Department of Roman Languages and Literature. [mentor Polić-Bobić, Mirjana and Jelić, Andrea Beata].

[img]
Preview
PDF (Español)
Download (803kB) | Preview

Abstract

U diplomskom radu kojeg imate pred sobom čitat ćete o samostalnosti u učenju kao jednoj od posljednjih težnji u učenju drugog jezika. Pojam se prvi puta javlja u Centru za istraživanja i primjenu u području učenja jezika (Centre de recherches et d’applications pédagogiques en langues) Sveučilišta u Nancyju u Francuskoj šezdesetih godina prošlog stoljeća pod osnivačem Yvesom Chalônom. Već se mnogo vremena prije prepoznala važnost samostalnosti u različitim poljima znanosti, ali tek se tada pojam doveo u vezu s učenjem jezika. Na početku rada govorimo s više detalja o pojavi pojma samostalnosti. Zatim nastavljamo s definiranjem pojma samostalnosti u učenju stranog jezika polazeći od općenitijeg kako bismo došli do jasnije definicije, ali još uvijek prilično široke s obzirom da samostalnost nije apsolutan ni stabilan pojam. Možemo ju pronaći u različitim načinima ophođenja učenika jer se nikada ne javlja u svom idealnom obliku. Svaka osoba može postići samostalnost. Uz to, samostalnost se uvijek veže uz preuzimanje kontrole od strane učenika i uz donešenje vlastitih odluka izravno vezanih uz učenje. Dakle, učenik sada zauzima središnje mjesto u procesu obrazovanja. Postaje aktivniji što ne podrazumijeva sporednu ulogu nastavnika. Naprotiv, nastavnik je ključna osoba koja upravlja procesom učenja te vodi i savjetuje učenike. Stvara uvjete povoljne za autonomiju i prilike tako da ju učenici mogu i prakticirati. Učenik samostalan u učenju također je i uspješniji od onih koji nisu. Na učinkovit način koristi strategije učenja. Posebno ističemo važnost metakognitivnih strategija i metakognitivne svjesnosti općenito. Samostalan je učenik svjestan svojih kognitivnih radnji s obzirom da planira, odabire i koristi svrsishodne stategije, nadgleda, upravlja i vrednuje proces učenja drugog jezika. Glavna hipoteza istraživanja koje iznosimo u radu je da bez metakognicije nema samostalnosti i obrnuto. Kako bismo došli do rezultata, zamolili smo studente španjolskog jezika i književnosti Sveučilišta u Zagrebu da ispune dva upitnika. Pri analizi podataka potvrdili smo postojanje pozitivne korelacije između dva pojma te ujedno ispitali stavove studenata. Otkrili smo koje postavke metakognitivne svjesnosti i samostalnosti u učenju stranog jezika slijede što nam daje uvid u njihove jake i slabe strane. Ujedno, u radu također iznosimo konkretne vježbe koje potiču razvoj samostalnosti u nastavi i bude metakognitivnu svjesnost u učenika.

Item Type: Diploma Thesis
Uncontrolled Keywords: samostalnost u učenju drugog jezika, uloge nastavnika/učenika kod samostalnosti u učenju, metakognitivna svjesnost, podučavati kako misliti
Subjects: Romance languages and literatures > Spanish Language and Literature
Departments: Department of Roman Languages and Literature
Supervisor: Polić-Bobić, Mirjana and Jelić, Andrea Beata
Date Deposited: 13 Sep 2016 11:27
Last Modified: 13 Sep 2016 11:27
URI: http://darhiv.ffzg.unizg.hr/id/eprint/6689

Actions (login required)

View Item View Item