Knjižnica Filozofskog fakulteta
Sveučilišta u Zagrebu
Faculty of Humanities and Social Sciences Institutional Repository

Pribor za izradu tekstila u starijem željeznom dobu na prostoru Požeške kotline

Downloads

Downloads per month over past year

Kramberger, Julia Katarina. (2017). Pribor za izradu tekstila u starijem željeznom dobu na prostoru Požeške kotline. Diploma Thesis. Filozofski fakultet u Zagrebu, Department of Archaeology. [mentor Potrebica, Hrvoje].

[img]
Preview
PDF (Croatian)
Download (3MB) | Preview

Abstract

Nalazište Kaptol u Požeškoj kotlini vrlo je važno kulturno središte u razdoblju željeznog doba. Uz naselje na gradini pronađene su dvije nekropole s tumulima koje se datiraju u starije željezno doba. Osim što su iskopavanja navedenih tumula rezultirala mnogim vrijednim nalazima, omogućila su stvaranje šire slike željeznog doba na tome području. Tako se i na obližnjem nalazištu Kagovac može uočiti sličan pogrebni ritual te bi se daljnjim istraživanjima naselja i nekropola na oba lokaliteta moglo razviti vrlo detaljnu sliku društva i načina života u to doba. U ovome radu obrađeni su nalazi pribora za izradu tkanine upravo s ova dva nalazišta. Sveukupno je obrađeno 168 nalaza, od kojih 5 potječe iz jednog tumula na Kagovcu, a ostalih 163 s naselja i iz tri tumula na Kaptolu. Nalaze čine utezi za tkalački stan, pršljeni za vreteno i jedan kalem. Tom kalemu izmjerene su dimenzije i masa, ali nije mu moguće odrediti tipološku kategoriju zbog toga što ga nije moguće usporediti niti s jednim drugim primjerkom. Utezi tkalačkog stana vrlo su raznolikih masa, a tipološki se dijele u pet kategorija: stožasti, piramidalni, oblik krnje piramide, plošni trapezoidalni i prizmatski trapezoidalni. Utezi su većinom pronađeni na području naselja, dok vrlo izniman nalaz od 16 finih i relativno malih utega čine oni pronađeni u tumulu 12. Mnogi utezi istočnog halštatskog kruga na nekim stranicama imaju urezane ili utisnute oznake u obliku linija ili kružnih udubljenja. Takve oznake imaju i neki utezi pronađeni na nalazištu Kaptol. Moguće je da te oznake predstavljaju oznake proizvođača ili vlasnika, a možda su to znakovi koji pomažu pri procesu tkanja. Pršljeni se prema masi većinom ubrajaju u kategorije vrlo malih, malih i srednjih pršljena, što se uklapa u širu sliku na području istočnog halštatskog kruga. Oni se prema obliku dijele u osam tipova: kuglasti, konični, bikonični, lećasti, konični i bikonični s udubljenim vrhom, diskoidni i poseban oblik. Mnogi su pršljeni vrlo bogato ukrašeni linijama, točkicama, geometrijskim likovima, i to različitim tehnikama: urezivanjem, ubadanjem, kaneliranjem te utiskivanjem uzice.

Item Type: Diploma Thesis
Uncontrolled Keywords: Požeška kotlina, starije željezno doba, Kaptol, Kagovac, kaptolska skupina, izrada tekstila, utezi, pršljeni, kalemi
Subjects: Archaeology
Departments: Department of Archaeology
Supervisor: Potrebica, Hrvoje
Date Deposited: 15 Sep 2017 09:19
Last Modified: 15 Sep 2017 09:19
URI: http://darhiv.ffzg.unizg.hr/id/eprint/9003

Actions (login required)

View Item View Item