Vlahov, Anja.
(2016).
Europa i njene okolnosti: ideja Europe u filozofiji José Ortega y Gasseta.
Diploma Thesis. Filozofski fakultet u Zagrebu, Department of Roman Languages and Literature.
[mentor Polić-Bobić, Mirjana].
Abstract
Početak dvadesetog stoljeća bilo je vrlo dinamično i važno kako za cijelu Europu tako i za Španjolsku. Tijekom ovog perioda živio je i pisao španjolski filozof José Ortega y Gasset. U ovom djelu ćemo analizirati njegove ideje o Europi.
Sudeći po Ortegi, prije je društvo bilo podjeljeno na manjinu i većinu, ali u suvremenom društvu cijelo je društvo većina, tj. masa. Ortegino razmišljanje se bazira na činjenici da je tadašnja Europa bilo u teškoj krizi, što autor povezuje s ekspanzijom tipičnog predstavnika društva, tzv. „čovjek-masa“, koji ignorira sve ostale kao razmaženi klinac, zatvoren sam u sebe, što rezultira time da odbija svaki kontakt s drugim nacijama. Kao posljedica, rađa se snažan nacionalizam s tendencijom ka totalitarnim režimima, tj. ka pobuni masa.
Ovaj istaknuti filozof iz Madrida nije samo pisao o europskoj krizi već je i predložio rješenje spomenutoj krizi. Naime, radi se o Europi ujedinjenih nacija s liberalnim i demokratskim principima. To bi bila država koja se sastoji od raznih nacija, nešto slično Euroskoj Uniji kakvu poznajemo danas. Podršku toj tezi Ortega nalazi ponajviše u europskoj povijesti, zatim mediteranskoj kulturi te biološkoj formaciji europskih naroda. Putem svojim eseja i knjiga čak tijekom svjetskih ratova i totalitarnih režima predlagao je ideju da sve europske nacije pripadaju istom identitetu s istim kulturološkim i mentalnim osobinama. Vidjet ćemo da ujedinjena europa nije moderna nedavno rođena ideja već je takva Europa uvijek postojala, a mi je samo trebamo probuditi i skupa joj se posvetiti kako bi je realizirali u punom sjaju.
Actions (login required)
|
View Item |